SUM QUOD ERIS,QUOD ES DIM FUI



CMENTARZ MENNONICKI W STOGACH MALBORSKICH

To miejsce w ustronnej okolicy, z dala od gospodarstw, zapewne robi na odwiedzających niesamowite wrażenie z powodu błogiej i wszechobecnej ciszy. Na tych nagrobkach każdy element coś znaczy i każdy ma swoją odrębną symbolikę: akanty, bluszcze, klepsydry, czaszki czy zgaszone pochodnie. Mennonici to dawni mieszkańcy Żuław, niezwykle pracowici i wyznający surowe zasady dotyczące życia społecznego i religijnego. Na tych terenach pozostawili po sobie bogatą spuściznę, którą można podziwiać w ramach tzw. Szlaku Mennonitów. (M)

CMENTARZ ŻOŁNIERZY RADZIECKICH W SOPOCIE

Malowniczo położony wśród drzew, znajduje się w górnym Sopocie, na trasie Morskie Oko - Łysa Góra (czarny szlak Wzgórz Szymbarskich). Na niewielkim terenie stoi pomnik upamiętniający żołnierzy radzieckich, którzy zginęli w okolicach Sopotu, w walkach o wyzwolenie miasta. Wcześniej znajdowała się tutaj nekropolia niemiecka, wybudowana po I wojnie światowej. Jak głosi tablica, na cmentarzu spoczywa 646 żołnierzy Armii Radzieckiej. (M)

CMENTARZ EWANGELICKI - ZAMOSTNE

Jadąc szosą z Kniewa zatrzymuje nas tablica informująca o istniejącym tu niegdyś cmentarzu (jej odsłonięcie to efekt inicjatywy uczniów gimnazjum z pobliskiego Bolszewa). Pod napisem dzika, bujna roślinność, następnie niewielki pagórek, a za nim smukłe sosny i to co zostało z nekropolii, czyli niewiele - poprzewracane kamienne bryły, gdzieniegdzie resztki zniczy i bezgłowa Matka Boska na jednym z nagrobków urastająca do smutnego symbolu tego zapomnianego miejsca...
O samym cmentarzu wiadomo niewiele, choć dociekliwy na pewno coś by znalazł pytając w urzędzie gminy czy ewangelickim zborze. My póki co ograniczyliśmy się do zrobienia paru fotek, chcąc zwrócić Waszą uwagę na to miejsce.(M)

Galeria



EWANGELICKA NEKROPOLIA ZA WIERZCHUCINEM
 
Tego dnia w planie było mnóstwo atrakcji: najpierw pokonanie trasy Wejherowo-Białogóra, następnie solidna kąpiel w zimnym Bałtyku, jakiś grill w miłym towarzystwie i powrót do Gdyni. Pogodę Pan Bóg nam zesłał tego dnia jak z pocztówki. Jednak czas jakby zwolnił w tym miejscu. Wszystko się rozmyło w upale i oślepiającym słońcu, w śpiewie ptaków leśnych, w wysokich trawach porastających ten teren. I nawet jednostajnie przemykające w pobliżu samochody nie psuły tej błogości choć skutecznie przypominały o żywym świecie. Przysiedliśmy naprzeciwko na chwilę, aby głęboko odetchnąć, pomyśleć i nabrać sił na drogę, która jest jeszcze przed nami.

Wierzchucino to wieś kaszubska leżąca w gminie Krokowa, nad rzeką Bychowska Struga. Ewangelicka nekropolia znajduje się za ostatnimi zabudowaniami i cmentarzem katolickim przy drodze nr 213 i dzieli niewielki areał z pomnikiem poświęconym poległym i zaginionym w I i II wojnie światowej mieszkańcom tych okolic. Oprócz kilkunastu nagrobków w lepszym bądź gorszym stanie znajdują się tu także młode groby ewangelików zamieszkujących niegdyś pobliskie tereny. We wsi stoi, ukryty wśród drzew, neogotycki kościół poewangelicki z 1882 roku, obecnie w remoncie. (M)

Galeria